Metale szlachetne już od tysiącleci stanowią popularną inwestycję, wykorzystywaną głównie do długoterminowego przechowywania kapitału. Dawniej kupowano złoto i srebro, by przechowywać je w skarbcu przez długie dziesięciolecia. Dzisiaj metalami szlachetnymi handluje się głównie na giełdach, gdzie popularnością cieszą się nie tylko złoto i srebro, ale też inne, mniej znane kruszce. Jakie metale szlachetne są chętnie kupowane i sprzedawane przez inwestorów? Co warto wiedzieć o inwestowaniu w metale szlachetne?
Złoto i srebro, czyli stare jest modne
Choć inwestorzy coraz częściej sięgają po inne metale szlachetne, to niekwestionowany szczyt podium wciąż zajmuje złoto i srebro. Handel tymi kruszcami ma miejsce już od czasów starożytnych, a obecnie wykorzystuje się je nie tylko przy wybijaniu monet i tworzeniu biżuterii lub ozdób, ale też w przemyśle, w tym przy produkcji sprzętu elektronicznego i paneli fotowoltaicznych. Co prawda w procesie produkcji przemysłowej wykorzystywane są raczej niewielkie ilości złota i srebra, ale wciąż przekłada się to na wzrost popytu, który jest na tyle duży, że nie równoważy go relatywnie niewielka podaż. Dlatego złoto i srebro to perspektywiczna inwestycja, która sprawdzi się jako długoterminowa lokata kapitału, zabezpieczająca środki przed recesją gospodarczą i dająca szansę na sporą stopę zwrotu.
Platyna i pallad – pożądane metale szlachetne
Platyna i pallad to dwa metale szlachetne, które są obecnie na topie. Oba są niezbędne w przemyśle ciężkim, szczególnie przy produkcji samochodów spalinowych i elektrycznych, a ich cena jest dość wysoka, szczególnie w porównaniu do złota i srebra. Platyna i pallad są też od nich znacznie rzadsze, a ich wydobycie od lat kształtuje się na niewielkim poziomie, co przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Oba kruszce można zakupić w formie monet bulionowych lub sztabek, choć w tym konkretnym wypadku inwestorzy preferują handel certyfikatami własności. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia szybki zakup lub sprzedaż platyny lub palladu na jednej ze światowych giełd.
Choć metale szlachetne nie są obecnie aż tak popularne jak papiery wartościowe w rodzaju akcji lub obligacji, to wciąż cieszą się one zainteresowaniem inwestorów. Złoto, srebro, pallad i platyna są niezbędne do produkcji przemysłowej, co stanowi główną przyczynę wzrostu ich wartości. To właśnie dlatego inwestycja w metale szlachetne ma przed sobą szerokie perspektywy.
Złoto wiadomo… klasyka, ale teraz zainteresuje się również platyną i palladem.